Pivonky kvitnú zle. Tajomstvo bujne kvitnúcich pivoniek.

Tajomstvo bujne kvitnúcich pivoniek


Tajomstvo bujne kvitnúcich pivoniek

Pivonky sú medzi pestovateľmi kvetov mimoriadne obľúbené nielen pre svoju krásu, ale aj preto, že sa vedia ľahko rozmnožovať a na jednom mieste dokážu rásť aj pomerne dlho.

Pivonky milujú naši záhradkári a rastú takmer v každej predzáhradke. Niektoré však majú obrovské kríky, úplne obsypané kvetmi, iné sú tiež pevné a sú na nich len jeden alebo dva púčiky. A dôvod je spravidla v starostlivosti o rastliny.

V prvých rokoch života môžu byť kvety pivonky menšie, ako bolo zamýšľané, a dokonca nemusia zodpovedať odrodovej farbe. Plné vlastnosti odrody sa prejavujú až od piateho roku kvitnutia.

Pivonky kvitnú zle. Tajomstvo bujne kvitnúcich pivoniek.

Správne zalievanie pivoniek

V daždivom a chladnom lete nie je potrebné pivonky zalievať. Ak je však horúco, budete to musieť urobiť podľa pravidiel.

V horúcom počasí je potrebné pivonky zalievať každých 7-10 dní. Polievanie je obzvlášť dôležité koncom mája – začiatkom júla, keď kríky rýchlo rastú a tvoria sa kvety. Ďalšou dôležitou etapou je polovica júla – august, kedy sa tvoria obnovné púčiky.

Mnoho ľudí nalieva vodu priamo pod krík, kde prakticky nie sú žiadne korene. Tam, v blízkosti základne výhonkov, sú zahustené podzemky, ktoré uchovávajú živiny, nemôžu absorbovať vlhkosť z pôdy. Mladé korene, schopné zalievať kríky, sa nachádzajú na okraji.

Pre mladé pivonky je teda sacia zóna približne 20-25 cm od stredu kríka a pre staré pivonky 40 cm.Tu treba naliať vodu. Aby sa nerozšírila, vykopte po obvode asi 10 cm hlbokú ryhu a vodu priamo do nej – 3-4 vedrá na krík.

Pivonky je najlepšie zalievať večer, aby sa voda úplne vsiakla do pôdy a nevyparila sa.

Uvoľnenie pôdy okolo kríkov

Túto prácu je potrebné vykonať po každom zalievaní alebo daždi, ak chcete, aby korene dobre dýchali a rástli.

Pôdu okolo kríkov je potrebné opatrne uvoľniť – pri stonkách do hĺbky maximálne 5-7 cm a 20-25 cm od nich je už hlbšia, 10-15 cm.

Včasné kŕmenie pivoniek

Ak boli výsadbové jamy pre pivonky vopred naplnené hnojivami, nie je potrebné pivonky v prvých dvoch rokoch dodatočne prikrmovať. Počnúc tretím rokom pivonky vyžadujú 4 kŕmenia za sezónu:

  • Prvé hnojenie sa aplikuje hneď, ako sa z pôdy objavia červené výhonky. 1 polievková lyžica. dusičnan amónny sa rozpustí v 10 litroch vody a rastliny sa zavlažujú rýchlosťou vedra pre každý krík. Potom sa pôda zamulčuje humusom, ktorý rastline postupne uvoľní živiny.
  • Pivonky sa kŕmia druhýkrát, keď majú púčiky. Zmiešajte suché 1/2 lyžice. dusičnan amónny, 1/2 lyžice. superfosfát a 1/3 lyžice. draselnú soľ, všetko rozsypte pod krík a zapustite do pôdy.
  • Zloženie tretieho hnojenia je rovnaké ako predchádzajúce a aplikuje sa už počas kvitnutia pivonky.
  • Pivonky sa oplodňujú štvrtýkrát po úplnom odkvitnutí. Pridajte 1/2 polievkovej lyžice pod krík. superfosfát a 1/3 lyžice. draselná soľ.

Hnojivá je možné aplikovať až po daždi alebo zalievaní. Sledujte rýchlosť kŕmenia – nadbytok dusíka stimuluje rast výhonkov a listov na úkor nasadenia púčikov.

Odstraňovanie púčikov

Aby pivonky bohato kvitli, je potrebné odstrániť puky. Je to obzvlášť dôležité urobiť v prvom a druhom roku po výsadbe, pretože hromadné kvitnutie neumožňuje úplnému rozvoju koreňového systému.

Ak chcete veľké vrcholové kvety, odstráňte bočné púčiky, keď dosiahnu veľkosť hrášku. A naopak, nemusíte to robiť, ak pre vás nie sú dôležitejšie jednotlivé rezané kvety, ale ich celkový počet na kríku a jeho dlhé kvitnutie.

Je veľmi dôležité odstrániť kvety hneď, ako začnú vädnúť, bez toho, aby ste čakali, kým okvetné lístky spadnú. V opačnom prípade, ak sa dostanú na listy, môžu vyvolať chorobu sivú hnilobu, najmä v daždivom počasí.

Omladzujúce kríky pivoniek

Pivoňky môžu bez problémov rásť na jednom mieste 50 alebo aj 100 rokov! Čím je však ker starší, tým slabšie kvitne. Preto je potrebné pivonky raz za 8-10 rokov vykopať a rozdeliť tak, aby každá divízia mala 3-4 púčiky. Navyše sa to dá urobiť len v auguste!

Ako vidíte, nie je veľmi ťažké urobiť pivonky vo vašej záhrade obzvlášť veľkolepo a potešiť oko.

Všimnite si prosím toto:

Loading...
Slovo