Ako a s čím, v akom čase kŕmiť uhorky?

Ako a čím kŕmiť uhorky?

Ako a čím kŕmiť uhorky?

Nie nadarmo si uhorka získala národnú slávu – úspešne kombinuje zelenú, sviežu vôňu, chrumkavosť, šťavnatosť a nízky obsah kalórií.

Ako a s čím, v akom čase kŕmiť uhorky?

Nutričná hodnota tejto zeleniny je však veľmi malá: obsahuje 95 – 96 % vody, uhorky obsahujú len do 2,5 % cukrov, 1 % bielkovín, 0,1 % tuku a vitamíny A, B, C a P. jedzte ich toľko, koľko vám srdce ráči – a nepriberiete!

Pravdepodobne neexistuje jediný letný obyvateľ, ktorý by na svojom pozemku nepestoval uhorky. Preto ich téma kŕmenie je vždy dôležité a relevantné, pretože ste nedostatočne kŕmili alebo prekrmovali – a už neuvidíte hladké, uhrovité sladké silné, budete sa musieť uspokojiť so škaredými „čiarkami“ ….

Toto sú tipy na kŕmenie uhoriek zdieľajú naši letní obyvatelia.

Druhy, formy a spôsob hnojenia

Počas celej letnej sezóny stačí kríky uhoriek prihnojiť 3-4 krát. Spravidla používame hnojivá

 • minerálne hnojivá
 • organické hnojivá

A podľa spôsobu aplikácie môžu byť:

 • koreň
 • listový

Každý letný obyvateľ si vyberie druh a formu kŕmenia alebo ich striedanie, no niektoré všeobecné prístupy by mal brať do úvahy každý.

Koreňové kŕmenie je vhodné pre teplé letá. Potom je koreňový systém uhoriek dobre vyvinutý a hnojenie prebieha bez problémov. Odporúča sa ich vykonávať po daždi alebo silnom zalievaní. Najlepší čas je večer alebo v zamračenom chladnom dni.

Kŕmenie listami bude užitočné, keď je leto chladné a počasie je zamračené. Korene sa nedokážu vyrovnať s absorpciou výživy v chladnom počasí. Ale postrek listov bude presne to, čo potrebujete.

Toto kŕmenie sa vykonáva večer alebo v zamračenom dni v malých dávkach. Je veľmi dôležité, aby sa živný roztok rozprašoval v malých kvapôčkach a rovnomerne. Čím dlhšie zostane na listoch, tým viac potrebných látok stihne rastlina vstrebať.

Režim kŕmenia

I kŕmenie – 15 dní po výsadbe

II hnojenie – na začiatku kvitnutia

III kŕmenie – počas hromadného plodenia

IV kŕmenie – aj počas obdobia plodenia; jeho cieľom je predĺžiť obdobie plodenia viniča uhorkového a urobiť ho hojnejším.

Pozor! Existuje aj názor: ak uhorky dobre rastú a prinášajú ovocie na vašich pôdach, nemali by ste to preháňať s hnojením – môžete sa obmedziť len na jednu alebo dve.

Letné menu pre uhorky

Skúsení letní obyvatelia ponúkajú veľa úžasných možností kŕmenia. Na základe už otestovaného receptu si môžete vybrať ten najúspešnejší „výber“ pre vašu pôdu, poveternostné podmienky a peňaženku.

Prvé kŕmenie

Organické:

 • čerstvý kurací (alebo prepeličí) trus v koncentrácii 1:15. Používajte čerstvo pripravené
 • kašu v koncentrácii 1:8
 • kravský alebo konský hnoj v koncentrácii 1:6
 • nálev zo zelených bylín v koncentrácii 1:5

Minerálne hnojivá:

1 polievková lyžica močoviny + 60 g superfosfátu na 10 litrov vody

Druhé kŕmenie

Organické:

nálev zo zelených bylín v koncentrácii 1:5

Minerálne hnojivá:

20 g dusičnanu draselného + 30 g dusičnanu amónneho + 40 g superfosfátu

Superfosfát + popol v suchej forme – pridajte do zeme (posypte a uvoľnite)

Listové kŕmenie:

 • 35 g superfosfátu na 10 litrov vody
 • 1 čajová lyžička kyseliny boritej + 10-12 kryštálov manganistanu draselného na 1 liter vody
 • 2 g kyseliny boritej + 100 g cukru na 1 liter horúcej vody (sprej na prilákanie opeľujúceho hmyzu)

Tretie kŕmenie

Organické:

Zelené hnojivo v koncentrácii 1:5

Minerálne hnojivá:

 • 25-30 g dusičnanu draselného na 10 litrov vody
 • 50 g močoviny na 10 litrov vody
 • 1 pohár popola na 10 litrov vody
 • Listové kŕmenie:
 • 10-12 g močoviny na 10 litrov vody

Štvrté kŕmenie

Organické:

2-dňová infúzia zhnitého sena

Minerálne hnojivá:

28-30 g sódy bikarbóny na 10 litrov vody

1 pohár popola na 10 litrov vody

Listové kŕmenie:

15 g močoviny na 10 litrov vody

Pozor! Hnojenie popolom sa považuje za veľmi účinný prostriedok v ktorejkoľvek fáze rastu uhoriek. Existuje názor, že sa môže používať každých 7-10 dní až do konca plodu.

Užitočné „uhorkové“ tipy

Ak uhorky začnú chutiť horko, znamená to, že im chýba vlhkosť, alebo ich postihli náhle zmeny nočných a denných teplôt. Je potrebné zabezpečiť hojné zalievanie teplou usadenou vodou, a to nielen pri koreni, ale po celej ploche lôžka.

Ak tvar uhoriek pripomína žiarovku (zúženie v oblasti stopky) alebo háčik, znamená to, že nie je dostatok draslíka. Do stravy je potrebné pridať postrek popola a zalievanie – 1 liter na koreň. Môžete tiež postriekať roztokom fosforečnanu draselného podľa receptúry: 1 čajová lyžička na 1 liter vody.

Ak sú uhorky úzke na špičke, ale hrubé na stonke, naznačuje to nedostatok dusíka. Tenké uhorky tiež naznačujú hladovanie dusíkom; listy, ktoré sú menšie ako zvyčajne; svetlé, dokonca belavé (nie jasne zelené) uhorky. Tu prichádza na pomoc organická hmota: odporúča sa ju zalievať roztokom mulleinu v pomere 1:10, 1 liter na koreň.

Ak je pre vás ťažké určiť, ktorý prvok vašim uhorkám chýba, je najlepšie ich kŕmiť komplexnými hnojivami s mikroelementmi. A komplex – je to komplex – potrebný prvok si nájde svojho klienta sám 🙂

Loading...
Slovo