Existujúce mýty o prezimovaní rastlín. Ver či never.?

Existujúce mýty o prezimovaní rastlín

Existujúce mýty o prezimovaní rastlín

V „dacha“ programoch v televízii, v novinách a časopisoch sa zdalo, akoby sa dohodli:

úkryt rastlín na zimu – všeliek na „prekvapenia za každého počasia“, každý ho potrebuje a len to zachráni záhradu pred zničením. V skutočnosti to nie je pravda.

Mýtus 1. Každý potrebuje prístrešie

Mnohé rastliny sú pripravené na prezimovanie aj bez našej pomoci. Jednoducho preto, že sa už dávno prispôsobili miestnej klíme. Vianočné stromčeky sa akosi perfektne zaobídu bez ďalšej starostlivosti už tisíce rokov.

Je to úplne iná záležitosť s exotickými rastlinami privezenými na našu stránku z úplne iných zemepisných šírok. Napríklad takmer všetky odrody kríkových ruží (okrem ruží parkových), plamienok, floxov, pivoniek, ľalií, rododendronov atď. naliehavo potrebujú úkryt.

Je potrebné pripomenúť, že nadmerná izolácia rastlín je druhým extrémom, ktorý je tiež škodlivý. Tá istá ruža zomiera hlavne nie mrazom, ale vädnutím.

2. mýtus: Prístrešok na zimu je zárukou úspešného prezimovania

Dokonca aj rastliny, ktoré sú dobre pripravené na zimu, môžu zomrieť. Tu nejde o to, že ste ich zle zaizolovali, ale o to, že rozhodujúci faktor v osude záhradných rastlín nie je mráz ako taký, ale náhle zmeny teploty.

Skúsení záhradníci bojujú proti klimatickým zmenám komplexným spôsobom. Izolácia zaručí zdravú záhradu pri správnej výsadbe, včasnom zalievaní a efektívnom kŕmení rastliny.

Mýtus 3: Najlepšie je rastliny zasypať zeminou.

Pestovanie rastlín je nepochybne užitočná činnosť. Najlepšie je však posypať rastliny nie pôdou, ale humusom – nespiekne sa, dobre drží teplo a pôdu tiež zúrodňuje.

Mýtus 4: Smrekové konáre a opadané lístie sú najlepším materiálom na zakrytie rastlín na zimu

Pravda, ale s výhradami. Smrekové konáre chránia rastliny nielen pred silnými mrazmi, ale aj pred myšami. Hlavnou nevýhodou ihličnatých materiálov je však ich nedostupnosť.

Smrekové a borovicové laby možno v súlade s Lesným poriadkom ťažiť len z už vyrúbaných alebo spadnutých stromov.

Zároveň nie každá labka prospeje vašej záhrade – spolu s ňou môžete do letnej chaty náhodne zaniesť škodcov alebo infekciu. Preto pred zberom šetriacich konárov starostlivo skontrolujte samotný strom: kôra by mala byť čistá, bez čiernych výrastkov a ihly by nemali byť „hrdze“.

Lístie sa líši od lístia. Opadané lístie musíte používať rozumne. Pre úkryt potrebujete lístie s veľmi dlhou dobou rozkladu. Takú, ktorá vydrží až do samého konca zimy. Napríklad brezové alebo dubové lístie.

Mýtus 5: Netkané textílie sú pre každého

Nie všetci a nie všade. Prikrývky z netkaných materiálov sú vhodné do krajín s malými zasneženými zimami, nie však do Ruska so silnými mrazmi striedajúcimi sa s rozmrazovaním. Naše stromy je potrebné čiastočne zakryť, 1/3, aby sa oblečenie nezmenilo na ľadovú škrupinu.

Loading...
Slovo