Vysvetlenie: Môžu kurčatá znášať vajcia, ak v chlieviku nie je kohút?

chicken eggs rooster

Naozaj potrebujete kohúta, ak chcete postaviť kurník na vajcia?

Uvažujete o kúpe sliepok, aby vám mohli znášať vajíčka? Potom vás možno napadlo, či potrebujete faucet alebo nie. Zistite, či potrebujete kohúta vo svojom kurníku, ak všetko, čo chcete urobiť, je zbierať vajcia.

Kura

Vajíčka znášajú samice kurčiat, nazývané aj sliepky. To ste už asi vedeli. Vedeli ste však, že sliepky na znášanie vajec nepotrebujú kohúta? Ak nie je prítomný žiadny kohút, ktorý by vajíčka oplodnil, sliepka jednoducho znesie neoplodnené vajíčko. To znamená, že vajíčko zostane vajcom (a chutí rovnako lahodne), len s tým rozdielom, že sa z neho nikdy nemôže vyliahnuť kuriatko.

Vajcia

Teraz poďme k anatómii kurčiat! Kurčatá sa rodia s dvoma vaječníkmi. Jeden z nich sa časom zmenší a prestane fungovať. Druhý je výlučne zodpovedný za produkciu vajec. A kurací vaječník funguje rýchlo. Vajíčko dokážu vyprodukovať za 24 až 28 hodín. Žĺtok sa najskôr tvorí vo vaječníku a potom putuje do vajcovodu.

Ak je vo vašom kurníku kohút, v tejto časti prebehne oplodnenie. Ak nie, žĺtok putuje ďalej do vajíčkovodov. Tu sa tvorí bielkovina okolo vajíčka. Celý tento proces trvá len tri hodiny. Vajíčko sa potom pohybuje ďalej, okolo vajíčka sa vytvorí škrupina a vajíčko sa môže implantovať do maternice. Zostáva tam osemnásť až dvadsaťštyri hodín. Škrupina sa stáva tvrdšou a nakoniec kura vytlačí vajíčko.

Oplodnené

Ak máte vo svojom kurníku kohúta, možno budete chcieť vedieť, čo to znamená, keď je vajíčko oplodnené. Z hľadiska chuti alebo živín nie je žiadny skutočný rozdiel. A ak sa uistíte, že vajcia zbierate pravidelne, šanca, že vo vajci nájdete vyvinuté kuriatko, je veľmi nízka. Kým sa z vajíčka vyliahne mláďa, trvá to asi dvadsaťjeden dní. Takže ak zbierate vajíčka každý druhý deň, mali by ste byť v poriadku. Ak sa chcete uistiť, že nerozbijete vajce s mláďaťom vo vnútri, podržte ho pri jasnom svetle (toto sa nazýva zasvecovanie). Týmto spôsobom môžete byť schopní identifikovať embryo.

A ak naozaj nechcete riskovať jedenie oplodnených vajíčok, držte kohúta ďalej od kurníka!

Loading...
Slovo